“Tarım da acil eylem planı gerekiyor"

DEVA Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan; Tarımın Türkiye’nin milli güvenlik meselesine dönüştüğünü belirterek, iktidarın sanayileşeceğiz derken, tarımı ihmal ettiğinive ithalata yönelerek, ithalat lobilerini zengin ettiğini, Türk çiftçisi ve besicilerini yoksullaştırdığını, tarımın milli güvenlik ve beka meselesi olduğunu ifade etti.

Büyütmek için resme tıklayın

“TARIM MİLLİ GÜVENLİK ve BEKA MESELESİDİR.”

DEVA Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan yaptığı açıklamada; “Gıda konusunda, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte tarım emtia fiyatlarında görülen sert yükselişler ve aynı zamanda tedarikten kaynaklanan sıkıntılar sebebiyle açlık, kıtlık ve yokluk seviyesine geldik. Bu durum kısmen uluslararası konjonktür kaynaklı ama genelde iktidarın tarımı ihmal etmesi sebebiyle tarım ürünleri ve gıda konusundaki bağımlılığımız, deyim yerindeyse milli güvenlik meselemize dönüşmüştür..

“İTHALAT LOBİLERİ KAZANACAK DİYE ÇİFTÇİ, BESİCİ İHMAL EDİLEMEZ”

Sokaktaki insanımız evinde kullandığı yağın Ukraynadan geldiğini öğrenmesi ile şok geçirdi. Vatandaşımız; “Bize okullarda Türkiye tarımda kendi kendine yetebilen bir ülke ve Konya Ovasının 100 Milyon nüfusu  besleyebileceği öğretildi. Şimdi tarımda kendimize yetemediğimizi duymak bizim ağırımıza gidiyor” diye tepki veriyor. Elbette bu tepki haklı bir tepkidir.Bu sorunu aşmanın ve gıda konusunda bağımsız bir ülke olabilmenin yolu yerli ve milli üretimi artırmak ve Türk çiftçisini alabildiğince desteklemekten geçiyor. İthalat yoluyla başka ülkelerin çiftçisini desteklemek, başka pazarlara döviz akıtmak nedendir? Paranız olsa bile Dünyada gıda tedariği yapılamayacak zamanların olduğunu, Pandemi ve savaş olduğunda herkes gördü. Sanayileşmek demek tarımı ihmal etmek değildir. Gıda da ithalat lobileri kazanacak diye çiftçi, besici ihmal edilemez.

“AKLINIZ NEREDEYDİ ? TARIMI NEDEN HEP İHMAL ETTİNİZ?”

Nitekim iktidar aklı başına yeni gelmiş gibi,  ‘dağı taşı ekin, destek vereceğiz diyor’. Aklınız neredeydi? Tarımı neden ihmal ettiniz? Bizlerin ziyaret ettiği çiftçiler, şu ana kadar tavsiye dışında bir elle tutulur bir destek almadıklarını ifade ediyorlar.Destek alamadıkları gibi çiftçilerimiz fahiş şekilde artan girdi maliyetleri yüzünden de  önlerini göremedikleri için ekim zamanı gelen ürünlerini halen ekebilmiş değiller.

“DESTEK VERMEDİĞİNİZ ÇİFTÇİ EKİP BİÇMEKTE TEDİRGİN”

Çiftçiyi tarlasını ekip ekmeme noktasına getiren sebepler, mazot, gübre ve tohum fiyatlarının alabildiğince artmasıdır. Bir yolunu bulup borçla, harçla ekim yapsalar bile karşılığını alıp alamayacakları hususunda çiftçi tedirgindir.  Görüştüğümüz çiftçilerin çok büyük bir kısmı 2021 yılındaki kazancından memnun değildi. Bırakın kazanmayı, masraflarını bile çıkaramadıklarını söylüyorlardı.

“KAZANAN ÇİFTÇİ DEĞİL ARACILAR OLUYOR”

Siz bakmayın market manav reyonlarındaki ve pazar tezgahlarındaki fiyatlara. Bu sizi yanıltmasın.O fiyatlara bakıp da ‘çiftçi iyi para kazanıyor’ diye düşünmeyin.Çiftçi organizasyon eksikliği, çok önceden borçlandığı alivreci ve toptancıların belirlediği çok ucuz fiyatlarla üretim yapıp satıyor.

Hale girmeden malı tarladan alıp market reyonuna taşıyan Market zincirleri asıl parayı kazanıyor. Fiyatlar kartopu misali yuvarlana yuvarlana büyüyerek tüketicinin önüne fahiş fiyatlarla geliyor ki bundan çiftçimizin kazanmadığını biz görüyoruz.Borç batağına saplandıklarını ve desteklenmek yerine sürekli vergi, haciz, icra kıskacında olduklarını belirtiyorlar.

“ÇİFTÇİ GİRDİ MALİYETLERİ ALTINDA EZİLİYOR”

Çiftçilerin büyük bir kısmı, girdi maliyetlerinden şikayetçi. Nasıl şikayetçi olmasınlar ki? Gübre beş katına, mazot iki katına, ilaca, tarımda kullanılan diğer tüm girdi oranlarına bakıldığında en az iki-üç katına çıkmış durumda. Çiftçinin geçen yıl mahsulü tarlada, bahçedeki ürünü dalında kaldı.

Bu yıl gübre atamaz, mazot bile alamaz haldeler. Gidişattan memnun olmayan çiftçi, bu sene de aynı sıkıntıları yaşamak istemiyorlar. Çiftçinin tek başına ektiği ürün, maliyetini bile kurtarmıyor.

“BİLMİYORSANIZ, TARIM EYLEM PLANIMIZI KULLANIN”

Ziyaretlerimiz esnasında gördük ki, çiftçilerimizin çoğu sadece kendi ihtiyaçlarını temin edebilmek için ekim yapıyorlar.Tarlalar boş kalıyor ve ekim yapılmıyorsa bu millet ne yiyecek?Bunu iktidarın da görmesi lazım.Hükümet çok acil bir tarım eylem planı açıklamalı, desteğiyle, taban fiyat ve fiyat garantileriyle çiftçimizi ekime ve üretime teşvik etmelidir. Eğer ne yapacaklarını bilmiyorlarsa, partimizin tarım eylem planından yararlansınlar. Partimizin web sayfasında kamuoyuna açık olarak yayımlıyoruz. Bizim milletimiz için ortaya koyduklarımızı varsın kendileri kullansınlar, yeter ki ülkeyi beka ve milli güvenlik sorunundan kurtarsınlar.

“BİZ NE YAPILMASI GEREKTİĞİNİ AÇIKLADIK”

Biz, tarımda ne yapılması gerektiği konusunda diyoruz ki;Tarım, günümüzde stratejik öneme sahip sektörlerin başında geliyor. Su ve gıda krizinin kapıya dayandığının farkındayız.Ülkemizi bu krizlere karşı da korumayı bir vatandaşlık görevi olarak görüyoruz. Bu nedenle tarım politikalarına öncelik veriyoruz. DEVA Partisi’nin tarım eylem planını da yarınlarımıza güvenle bakma amacıyla hazırladık. Yapısal sorunlara yapısal çözümler getiriyoruz. Öncelikle;

Çiftçilerin borçları en az 2 yıl faizsiz olarak ertelenmelidir.

Çiftçilerin kullandığı mazot ÖTV’si iade edilmelidir.

Çiftçilere kullandığı gübre maliyetinin %50’si destek olarak geri verilmelidir.

Çiftçilerin toprağına, traktörüne haciz gelmemeli, üretimi aksamamalıdır.

Elektrik ve su çiftçiye daha ucuz verilmelidir. Mutlaka planlı bir tarım üretim sistemi kurulmalıdır.

Tarım destekleri, üretim yapılan yıl açıklanmalı ve aynı yıl içinde ödemeleri gerçekleştirilmelidir.

Sadece aracıların değil çiftçilerin de kazandığı bir sistem oluşturulmalıdır. Tarım Veri ve Bilgi

Sistemi kurulmalıdır. Tarım işletmeleri kayıt sistemi oluşturulmalıdır. Tohum, fide ve fidan geliştirilmesine yönelik yenilikçi araştırmalar desteklenmelidir. Akıllı tarım ve robotic teknolojilerinin

geliştirilmesi ve kullanılması,  Tarımsal genetik ve biyo teknoloji araştırmaları teşvik edilmeli. Bunlar eylem planımızın sadece bazıları. Acil önlemler alınmazsa  yarın çok geç olacak!

Biz, her vatandaşımızın sağlıklı, güvenli, yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Üreterek zenginleşen, çiftçisinin hakkını veren bir Türkiye için yola çıktık.

Bu iktidar ya gereğini yapmalı ya da bırakıp gitmeli ki ülkemize DEVA gelsin…” ifadelerini kullandı.

09 May 2022 - 17:30 Sakarya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Oxijen TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Oxijen TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Oxijen TV değil haberi geçen ajanstır.