İmara açılmıyor dense de, Yapılaşmaya izin var!

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hazırlanan Orman Parkları Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

MESİRE YERLERİ ORMAN PARK OLARAK ADLANDIRILACAK

Yönetmelik, devlet ormanlarında OGM tarafından mevcut ve tesis edilecek orman parklarının ayrılmasına, onanmasına, planlanmasına, planlarının uygulanmasına, geliştirilmesine, işletilmesine, işlettirilmesine, yönetilmesine ve iptaline ilişkin usul ve esasları içeriyor. Yeni yönetmelik ile daha önceki Mesire Yerleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, A tipi, B tipi, C tipi mesire yerleri ile şehir veya kent ormanı olarak isimlendirilen D tipi mesire yerleri, hiçbir işleme tabi tutulmaksızın tipine göre konaklamalı veya konaklamasız orman parkı olarak adlandırılacak.

Orman parklarının doğal, kültürel, rekreasyonel ve estetik kaynak yönünden planlanmasına ve projelendirilmesine ait iş ve işlemler, OGM merkez ve taşra birimlerince yapılacak veya yaptırılacak.

İMARA AÇILMIYOR DENSE DE...

Yeni yönetmeliğe göre, orman parklarında, idarenin ve ziyaretçilerin zaruri ihtiyaçlarını karşılayacak, taban alanı 250 metrekareyi ve kat adedi bir bodrum kat ve çatı arası hariç ikiyi geçmeyecek şekilde yapılacak yapı ve tesisler, Genel Müdürlükçe belirlenen esaslara göre, gelişim ve yönetim planlarına uygun olarak yapılacak. Bu alanlar için imar planı şartı aranmayacak.

Kıyı ve sahil şeritlerinde kalan alanlarda ve kesin yapı yasağı getirilen alanlarda bulunan orman parklarında ise, yukarıdaki paragrafta belirtilen hükümler uygulanmayacak. İmar planı olan alanlarda imar planına uyulacak. Kıyı ve sahil şeridinde bulunan yerlerde imar planı olmaması durumunda Kıyı Kanunu’na ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine uyulacak.

İŞLETMECİLİK İHALELERİ KAPALI USUL OLACAK

Orman parkları işletmeciliği kapalı teklif usulüyle ihale edilecek. Bu yerlerin işletmeciliği, sözleşme tarihinden itibaren üç yıl bitmeden ve sözleşmenin bitimine altı ay kala devir edilemeyecek. İşletmeci her yıl, yıllık kira bedelinin yüzde beşi tutarında ödemeyi, ağaçlandırma bedeli olarak sözleşme süresince kira ödeme dönemlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili hesabına yatıracak. Orman parkları, komisyon tarafından yılda en az bir kez denetlenecek.

# yüzde

30 May 2022 - 12:41 Sakarya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Oxijen TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Oxijen TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Oxijen TV değil haberi geçen ajanstır.