"Kadınların Devası olacağız"

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Sakarya Deva Partisi tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şiddetin çocuğa, kadına, erkeğe veya herhangi bir canlıya uygulanmasının asla kabul edilemeyeceği belirtilirken, "Türkiye’nin devası olmak üzere yola çıkmış olan bizler, kadınların devası olmaya da kararlıyız." denildi.

Haber albümü için resme tıklayın

DEVA Partisi Kadın Çalışmaları Başkanları’nın öncülüğünde, İl Başkanı Mehmet Erdoğan ve İl Yöneticileri, İlçe Başkanları, Gençlik Çalışmaları Başkanları ve partililerin de katılımı  ile DEVA Partisi Sakarya  Kadın Çalışmaları Başkanı Hayrunisa Nur Gökçe Dursun, Adapazarı Merkezde Atatürk Kültür Merkezi önünde “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 “KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİDİR”

Deva Partisi olarak kadına yönelik şiddeti Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olarak görüyoruz. Ülkemizde kadına yönelik şiddet her gün can almaya devam ediyor.Oysa biz;‘’Tek 1 can bile feda edilemez’’ diyoruz. Kadına yönelik şiddeti, kadın ölümlerini açıklamalarında kanıksamış ifadelerle sayı ve oranlara hapseden, hafifleten sorumlu tarafların anlayışını asla kabul etmiyoruz.Türkiye’nin devası olmak üzere yola çıkmış olan bizler, kadınların devası olmaya da kararlıyız.

“ŞİDDET SARMALINDAN ÜLKEMİZİ KURTARACAĞIZ”

Şiddetin çocuğa, kadına, erkeğe veya herhangi bir canlıya uygulanması asla kabul edilemez. Bu kısırdöngüden, bu şiddet sarmalından ülkemizi kurtaracağız, kararlıyız. Kadına yönelik şiddet öncelikle bir zihniyet sorunu, toplumsal ve kültürel bir sorun. Kadını erkektendeğersiz ve aşağı gören bir yaklaşımın ürünü.Ve biliyoruz ki, kadına yönelik şiddet münferit bir olay değil. Şiddet sadece kadınların değil,çocukların ve hatta şiddeti bizzat uygulayanların hayatlarını mahvediyor; toplumu içten içe çürütüyor ve zayıflatıyor.

“ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRAN ZİHNİYETİ SANIK SANDALYESİNE OTURTUYORUZ”

İşte tam da bu sebeple; öncelikle kadınlara ayrımcılığı ve şiddeti meşrulaştıran bu zihniyeti sanık sandalyesine oturtuyoruz. Bütün kadınları tehdit eden; evde, sokakta, işyerinde ve hatta dijital mecra veya ağlarda kadınlara musallat olan şiddet, karşımıza aşağılama, eziyet, hakaret, küfür, baskı, taciz, darp, ısrarlı takip olarak çıkıyor. Hayalleri, umutları solduruyor.

İşte tam bu sebeple biz DEVA Partisi olarak;şiddetin her türünün karşısında, kadınların yanında olacağız.Kadına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik her türlü şiddetle aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz.

“KADINI GÜÇLÜ KILACAK POLİTİKALARIMIZI HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Kadınların bireysel, sosyal, ekonomik ve siyasi anlamda güçlenmeleri için parti programımızda, politika metinlerimiz ve eylem planlarımızda açıkladığımız bütün kararları ivedilikle hayata geçireceğiz.Kadınları destekleyecek, güçlendirecek, zihniyetin eşitlikçi, adil bir yapıya evrilmesi için mücadele vermeye devam edeceğiz.Biz şiddetin, kadınların özgüvenini, özsaygısını, yaşam enerjisini yok etmesine müsaade etmeyeceğiz.

“KADINLARI ŞİDDETTEN KORUYACAK TÜM YASAL UYGULAMALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Biz şiddetin, kadınların sağlığını bozmasına, sakatlanmasına, iyilik halini ortadan kaldırmasına ve hatta hayatlarını söndürmesine izin vermeyeceğiz.Biz şiddetin temel kaynağını ahlaka, kadın bedenine indirgeyen anlayışla mücadele edeceğiz, artniyetli taraflarca kullanılmasının önüne geçeceğiz. İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere, kadınları şiddetten etkili bir biçimde korumayı amaçlayan tüm uluslararası anlaşmalar ve yasal düzenlemelerin, vicdani sorumlulukla uygulanmasının takipçisi olacağız.

“KADINLARIN GELECEĞE UMUTLA BAKACAĞI BİR TÜRKİYE’Yİ İNŞAA EDECEĞİZ”

Bir taraftan cezaların caydırıcı olmasını sağlarken diğer taraftan toplumun eğitilmesi ve sorunun iyileşmesi için gereken tüm adımları kesin bir kararlılıkla atacağız. Söz veriyoruz;Biz DEVA Partisi olarak kadınların güvende olduğu, mutlu olduğu, üretken ve başarılı olduğu ve geleceğe umutla baktığı bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz.Ve bu hayali ülkemizdeki tüm kadınlarla birlikte gerçekleştireceğiz.”dedi.

25 Kas 2022 - 13:55 Sakarya- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Oxijen TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Oxijen TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Oxijen TV değil haberi geçen ajanstır.