Başıboş köpekler için kritik uyarı!

Başıboş köpek sorunu ile ilgili dikkat çeken bir rapor yayımlayan MAZLUMDER, 'acil çözüm' için çağrıda bulundu. Köpek popülasyonunun hızla arttığı kaydedilen raporda, halk sağlığının tehlikede olduğu belirtildi.

Halkın muzdarip olduğu ve çözüm istediği başıboş köpek sorunu ile ilgili İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), dikkat çeken bir rapor yayımladı.

'Sahipsiz Başıboş Köpekler Raporu’nun Takdim bölümünde açıklama yapan MAZLUMDER Genel Başkanı Av. Kaya Kartal, 10 milyonu aşkın başıboş köpeğin sokaklarda yaşadığı kaydedilen raporun, çözüme katkıda bulunması için hazırlandığını dile getirdi.

“ÇÖZÜM İÇİN HAREKETE GEÇİLMESİ” ÇAĞRISI

Raporun insan hakları perspektifinden hazırlandığını kaydeden Başkan Kaya Kartal, “Türkiye’de bugün başıboş köpek sayısının 10 milyonu aştığını, bu durumun salgın hastalıklardan yaşam hakkına kadar geniş bir yelpazede insan hakları bakımından tehditler oluşturduğunu, raporun hazırlandığı dönemi kapsayan 2022 yılının ilk 10 ayında başıboş sahipsiz köpek saldırısı sebebiyle Türkiye’de 27 insanın öldüğünü acı bir şekilde tespit ediyoruz. Konya şubemiz tarafından hazırlanan raporumuzun konuyla ilgili sağlıklı bir tartışma ortamı oluşmasına ve sürmesine katkı sunmasını diliyor, ilgili merci ve makamları çözüm için harekete geçirmesini temenni ediyoruz.” dedi.

İNSANLARIN YAŞAM HAKKINI TEHDİT EDECEK NOKTALARA GELDİ

Raporun ‘Önsöz’ bölümünde açıklamada bulunan MAZLUMDER Konya Şube Başkanı Abdullah Şehid Huca ise “Rapora konu olan sokakta yaşayan başıboş köpekler meselesi artık insanların yaşam hakkını tehdit edecek noktalara gelmiştir.” değerlendirmesinde bulundu. Sorunun kangren haline geldiğini  ve çözüm için harekete geçilmediği takdirde geri dönüşü imkansız bir hale geleceğini belirten Huca, “Sağlıklı tartışılamayan ve sürekli ertelenen sorun bugün artık bir kangren halini almıştır. Bu sürecin devamına izin verilmesi durumunda ise geri dönülmez noktalara gelinecek, çözüm istense de artık imkânsız bir duruma ulaşılacaktır.” ifadesinde bulundu.

KÖPEK POPÜLASYONU REKOR KIRARKEN ÜLKEMİZDE TARTIŞILMASI ENGELLENİYOR

Başıboş köpek popülasyonun rekor kırmakta olduğunu ve bu sorunun tartışılmasının engellendiğini belirten Huca, “Hayvanların korunması yönünden ‘ileri’ kabul edilen batı ülkelerinde binlerce sahipsiz köpeğin barınaklarda uyutulması bir çözüm olarak kabul edilirken, 10 milyona yakın sahipsiz başıboş köpek popülasyonu ile rekor kırmakta olan ülkemizde tartışılması dahi engellenmektedir.” dedi.

EN ÇOK SALDIRIYA UĞRAYANLAR 0-4 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR

Başıboş köpek popülasyonunun kontrolsüz bir şekilde artmasının riskler taşıdığı vurgulanan raporda, insanların vücut bütünlüğünün tehlikede olduğu kaydedildi. 

“Köpek ısırıkları sonucu enfeksiyon nedeniyle her 10 kişiden 6,7’si her yıl hayatını kaybetmektedir” ifadesinde bulunulan raporda, en çok saldırıya uğrayan grubun 0-4 yaş arasındaki çocuklar olduğu belirtilirken, mağdur çocukların boyun ve baş bölgelerinden ısırılarak ölüm tehlikesi yaşadıkları kaydedildi.

5199 SAYILI KANUN YETERSİZ

2004 yılında kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun soruna çözüm getiremediği dile getirilen raporda, “Bu kanun, sahipsiz hayvanların rahat yaşamını ve can güvenliğini sağlayamadığı gibi insanların ve diğer canlıların yaşadıkları sorunları çözmekte yetersiz kalmıştır” denildi.

DEĞERLENDİRMEDE ACİLEN ÇÖZÜM ÇAĞRISI YAPILDI

Raporun son bölümünde ise sorunlara yönelik tespitlere yer verildi. Yapılan değerlendirmede şu ifadeler kullanıldı:

Mevcut durumda başıboş ve sahipsiz köpek sorunu, ciddi bir güvenlik, çevre temizliği ve sağlık sorunu olarak kendini göstermekte ve etkisini giderek artırmaktadır. Konuyla ilgili çalışmaların yetersiz olması sebebiyle kontrol edilemez şekilde artış gösteren başıboş köpek popülasyonu ve buna paralel olarak artan saldırılar, kuduz vakaları ve hastalıklar, maddi ve manevi kayıplara ve açık insan hakları ihlallerine sebep olmaktadır. Konu bağlamında yapılan propagandalar ve oluşan lobi, yetkili kurumların, kurum temsilcilerinin ve ilgililerinin meseleye popülist yaklaşmasına neden olmakta, sorun görmezden gelinmekte ve mücadele ciddi oranda aksamaktadır. Uluslararası sözleşmeler ve anayasa ile koruma altına alınan sağlık, güvenlik, yaşam hakkı, maddi varlığını ve vücut bütünlüğünü koruma hakkı, çevre hakkı gibi temel insan hakları ihlallerinin sayısı artmakta ve çoğu ihlal resmi istatistiklere konu olmamaktadır.

Konu tartışılırken popülist söylemlerden ve kasıtlı propagandalardan uzaklaşılmalı, toplum; barınakta kafasına kürekle vurularak öldürülen köpek görüntüleri ile kuduz olup hayatını kaybeden insan canı arasında bırakılmamalıdır. Sorun toplumsal ve bilimsel tartışmalarla ele alınmalı, bütün tarafların üzerinde uzlaştığı düzenlemeler ve uygulamalar geliştirilmeli ve daha fazla mağduriyet yaşanmadan çözüm için acilen harekete geçilmelidir.

MAZLUMDER olarak;

• Başıboş köpekler sebebiyle yaşanan can kayıpları ile maddi ve manevi bütünlüğü bozan olay, olgu ve durumların engellenmesinin Devletin sorumluluğu olduğunu hatırlatıyor,

• Başıboş ve sahipsiz köpeklerin oluşturduğu durumun önüne geçilmedikçe, insanların; yaşam, sağlık, güvenlik, maddi varlığını ve vücut bütünlüğünü koruma ve çevre hakkı gibi temel haklarının ihlal edildiğini beyan ediyor,

• İlgili makamları başıboş ve sahipsiz köpekler konusunda ivedi bir şekilde bilimsel, insani ve üzerinde uzlaşılmış çözümler oluşturmaya ve uygulamaya davet ediyoruz.

11 Ara 2022 - 11:00 Düzce- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Oxijen TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Oxijen TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Oxijen TV değil haberi geçen ajanstır.