Kentsel Dönüşümde 50+1 dönemi

1999 yılında yaşanan 2 büyük felakette büyük yıkım yaşayan ve 2022 yılında meydana gelen 6.0 şiddetindeki depremde özellikle 99 yılından önce yapılmış binaları hasar gören Düzce'de de kentsel dönüşümde yeni bir dönem başlıyor. Kentsel dönüşümü hızlandıracak teklif, TBMM’ye sunuldu. Kentsel dönüşüm için salt çoğunluk yeterli olacak. Riskli binaya çilingir ile girilebilecek. Tahliyede gerekirse kolluk kuvveti çağrılacak

Deprem felaketinden en çok etkilenen illerden biri olan  Düzce'yi de kapsayan Kentsel Dönüşüm Yasa Teklifi Meclis'e sunuldu. Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulmasını da kapsayan teklifin yasalaşmasıyla birlikte, daha önce mal sahiplerinin üçte iki çoğunluğuyla alınan kararların yüzde 50+1 ile alınması hayata geçecek. Teklif şu değişiklikleri içeriyor:

YÜZDE 50+1 KURALI

Riskli yapıların dönüştürülmesi sürecinde kararlar salt çoğunlukla yani yüzde 50+1 ile alınabilecek. Mevcut sistemde maliklerin üçte ikisinin karara destek vermesi gerektiği için dönüşüm bir türlü gerçekleştirilemiyordu. Ayrıca yapı ruhsatı alınması da dâhil olmak üzere, mal sahiplerinin tamamının muvafakatiyle yürütülmesi gereken tüm iş ve işlemlerin maliklerin salt çoğunluğu ile alacakları karara istinaden yapılabilmesine de imkân sağlanıyor.

RİSKLİ BİNAYA ÇİLİNGİR İLE GİRİLECEK

Riskli yapıların tespiti malik ya da kiracılar tarafından engellenirse mülki idare amirinden izin alınıp çilingirle binaya girilecek ve gerekli tespit yapılacak. Yine riskli yapıların tahliyesinde, mülki idari amirin izni ve kolluk kuvveti marifetiyle kapalı alanlar açtırılacak ve tahliye yapılacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞKANLIĞI

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulmasına ilişkin esaslar yasaya taşınarak güçlendiriliyor. Dönüşüm alanlarında elektrik, su, doğalgaz işlemlerinin durdurulması gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait birçok yetki de başkanlığa devrediliyor.

YERLEŞİM YERLERİ DE REZERV ALAN

Kentsel dönüşüm için rezerv alan sadece yeni yerler olmayacak. Mevcut yerleşim yerlerindeki alanlar da rezerv yapı olanı olarak belirlenebilecek.

TEBLİĞ KOLAYLAŞIYOR

Riskli yapılara ilişkin tebliğ binanın kapısına asılarak, e-  Devlet'ten bildirilerek ya da muhtarlıklarda ilan edilerek yapılmış sayılacak.

MALİ YARDIM YAPILACAK

Anlaşma ile tahliyesi gerçekleştirilen riskli yapıların hak sahiplerine mali yardım yapılabilecek.

90 GÜNLÜK YIKIM SÜRESİ

Riskli yapı olarak tespit edilen yapıların yıktırılması için maliklere tek seferlik 90 güne kadar süre verilebilecek.

ORTAK MÜLKİYET

Dönüşümde yeni binanın borcunu ödeyemeyecek dar gelirli vatandaşlara yönelik kolaylık da getiriliyor. Dar gelirlilerin evleri tapuda hak sahibi ile başkanlık adına paylı mülkiyet esaslarına göre tescil ettirilecek.

GELECEK HAFTA KOMİSYONDA

Kanun teklifiyle ilgili teklifin ilk imza sahibi AK Parti  İstanbul Milletvekili Mustafa Demir ile TBMM'de basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, ülke genelinde bulunan 36 milyon bağımsız bölümden 6 milyonunun riskli olduğunu, 2 milyonunun ise acil dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Kanun teklifinin komisyon görüşmelerinin gelecek hafta gerçekleşeceğini, bir sonraki hafta ise teklifin Genel Kurul'a geleceğini söyleyen Güler, riskli yapı tespiti görev hak ve yetkilerinin bundan sonra Kentsel Dönüşüm Başkanlığı'nca yapılacağını belirtti.

DÜZCE DE KANUN KAPSAMINDA

Kentsel Dönüşüm Yasa Teklifi üç büyük deprem yaşayan Düzce'yi de kapsayacak. 1999 yılında yaşanan iki büyük felakette büyük yıkım  meydana gelen Düzce'de hala o dönemden kalma binalar olduğu biliniyor. 99 sonrasında yapı stoku yenilenen şehirde binalardaki kat sınırlaması, 2022 yılında yaşanan 6.0 şiddetindeki depremde yapıların ayakta kalmasını sağladı. O depremde bina yıkılması ancak özellikle 99 yılı öncesi yapılan binaların bir çoğu hasar aldı ve riskli yapı kapsamına girdi. Düzce'de bazı eski binalar kat maliklerinin anlaşması ile kentsel dönüşüme alınarak yıkılırken, kanun teklifinin yürürlüğe girmesinin ardından şehrin eski binalardan temizlenmesi gündeme gelecek.

21 Eki 2023 - 16:48 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Oxijen TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Oxijen TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Oxijen TV değil haberi geçen ajanstır.