Düzce disiplin kurulu kural mı çiğniyor?

Düzce Disiplin Kurulu kimlerden oluşuyor? sorusunun cevabı aranıyor. Spor kamuoyu tarafından Düzce Disiplin Kurulu tarafından verilen cezaların geçersiz olduğu iddia edildi.

Düzce Disiplin Kurulu’nun kimlerden oluşması gerekir? sorusu askıda kaldı.

Ayrıca amatör maçlarda hakem ve gözlemcilerin raporlarının abartıldığı iddia ediliyor. Amatör takımların yöneticileri tarafından raporların rastgele yazıldığını, söylenmeyen cümlelerin söylenmiş gibi lanse edildiği vurgulandı.

TFF talimatlarına göre disiplin kurulu şu şekilde oluşuyor:

“Her il merkezinde oluşturulacak İl Disiplin Kurulları, Amatör İşler Kurulu'nun teklif edeceği kişiler arasından, TFF Yönetim Kurulu tarafından seçilecek bir  başkan ve illerin sportif faaliyetlerine göre en az iki, en fazla dört üyeden oluşur. Kurullara asıl üye kadar yedek üye atanır.

 İl Disiplin Kurulları, TFF Yönetim Kurulu’nun görev süresi ile bağlı olmaksızın 4 yıl görev yapar. Seçilecek asıl ve yedek üyelerin fakülte veya yüksek okul mezunu olmaları şarttır. Ancak, İl Disiplin Kurulu başkanları ile başkan vekillerinin ve raportör üyelerinin hukuk fakültesi mezunu olmaları şarttır. Diğer üyeler faal olmayan ve herhangi bir kulüpte görevi bulunmayan yönetici, teknik direktör, antrenör, hakem ve futbolcular arasından atanabilir.  İl Disiplin Kurulları il toplantılarında bir başkan vekili ve bir raportör seçer. İl Disiplin Kurullarında görevlendirilebilmek için, TFF Hukuk Kurullarının yargı yetkisine tabi olan kulüplerin üyesi veya bu kulüplerin iştirak şirketlerinin hissedarı, yöneticisi ve denetim kurulu üyesi olmamak, TFF’ye bağlı herhangi bir üye veya kulüp için çalışmamak, TFF Yönetim Kurulunda ya da daimi veya geçici başka herhangi bir kurulunda ya da Genel Sekreterliğinde görev almamak ve TFF Statüsü’nün 38. maddesinin 3. fıkrasında belirtilen koşullara sahip olmak şarttır.  İl Disiplin Kurulları başkan ve üyeleri istifa etmedikçe veya çekilmiş sayılmadıkça yerlerine yeni üye seçilemez. Herhangi bir nedenle üyeliğin boşalması halinde, Yönetim Kurulu yedek üyeler arasından seçer. Bu fıkra uyarınca seçilen yedek üyeler, kalan süre kadar görev yapar. Kurulların asıl ve yedek üyelerinin tamamının boşalması veya asgari üye sayısının altına düşmesi halinde, boşalan kurul üyeliklerine kalan sürede görev yapmak üzere Yönetim Kurulu tarafından yeni üyeler atanır.”

Düzce’de ise yukarıda belirtilen talimatlara göre hareket edilmediği gözlemlendi.

HABER MERKEZİ 

29 Ara 2023 - 17:10 Düzce- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Oxijen TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Oxijen TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Oxijen TV değil haberi geçen ajanstır.