SEDAŞ müteahhidi konkordato ilan etti

Sakarya, Düzce, Bolu ve Kocaali'de elektrik dağıtımını yapan SEDAŞ’ın hat yenileme ihalesini alan Yılmaz Elektrik şirketi konkordato ilan etti. Son günlerde Sakarya'da da çokça konuşulan SEDAŞ müteahhidiyle ilgili iddialar ulusal basına konu oldu. Sözcü Gazetesinde Serpil Yılmaz ve Yetkin Report'ta Murat Yetkin bu konuyla ilgili yazılar yazdı. Peki olay ne?

Edinilen bilgilere  Sakarya, Düzce, Bolu ve Kocaali'de  elektrik dağıtımını yapan SEDAŞ’ın hat yenileme ihalesini alan Yılmaz Elektrik şirketi konkordato ilan etti. Firmanın piyasaya borçlarını ödemekte zorlandığı SEDAŞ yönetimiyle yaşadığı ihtilaf sonrası SEDAŞ yönetiminin teminatı yakması sonucu zorda kaldığı belirtilen Yılmaz Elektrik'in Türkiye'deki dağıtım şirketlerinin tamamına yakınının da alt yüklenicisi olduğu belirtildi.

MURAT YETKİN KONUYLA İLGİLİ ŞUNLARI YAZDI:

Deneyimli ekonomi haberci ve yorumcusu Serpil Yılmaz ulusal basında konuya ilk kapsamlı el atan gazeteci oldu. 10 Şubat’ta Sözcü’deki köşesinde Yılmaz Elektrik’in Türkiye’nin en büyük iş hacmine sahip elektrik şebekesi şirketi olduğunu duyurdu. Sakarya, Bolu, Kocaeli, Düzce illerinin dağıtım ihalesini alan SEDAŞ (AKKÖK ve Çekya’nın CEZ grupları ortaklığı), otuz yıldır Türkiye’nin her yerine elektrik hatları çeken bakımını yapan şirket iki gün ödeme güçlüğüne düşünce 123 milyon liralık teminat mektubunu yakmış, şirket de konkordato ilan etmişti.

İlk perde Başkent Üniversitesinden Ziraat ve Halk Bankasında üst düzey yöneticilik yapmış Şenol Babuşçu’nun 12 Şubat’taki Twitter mesajıyla kapandı. Babuşçu “ Ankara’daki en büyük enerji şirketlerinden biri konkordato ilan etti” diye yazdı; “15 bankaya yaklaşık 650 milyon TL borcu bulunmakta. Birlikte iş yaptığı 150 firma ile borç 2 milyar TL’yi aşmakta. Ekonomik krizin ilk büyük patlaması.”

Aslında Yılmaz Elektrik 1992’de Erzurum’da kurulmuştu. 2500’den fazla çalışanı bulunan Ahmet, Necati ve İbrahim Ergün ortaklığı, Ankara şubesini 2008’de açmıştı.

Altyapı hizmeti verdiği tek dağıtım şirketi SEDAŞ değildi. Bakın başka hangi şirketler vardı: Enerjisa, Başkent Elektrik (Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak), MTA, Gediz Elektrik (İzmir, Manisa), Ayedaş ( İstanbul Anadolu Yakası), Toroslar (Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kilis, Gaziantep), Fırat Elektrik (Elâzığ, Malatya, Bingöl, Tunceli), Dicle Elektrik (Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt), Çoruh Elektrik (Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane).

Görülebileceği gibi, Yılmaz, Türkiye’nin her coğrafyasında elektrik hatlarını kuran, bakımını yapan şirketlerin en büyüğüydü.

YILMAZ ELEKTRİK'TEN AÇIKLAMA

Sakarya'da çok sayıda tedarikçisinin zorda bıraktığı iddia edilen Yılmaz Elektrik bir basın açıklaması yaptı:

Açıklamada firmanın iflas ettiği ve firma sahiplerinin kaçtığı şeklindeki iddialar yalanlanırken konkordato ilan ettiği ve tüm borçların bir plan dahilinde ödeneceği belirtildi.

Basın açıklamasında SEDAŞ yönetiminin hukuksuz uygulamaları sonucu şirketin zorda kaldığı iddia edildi.

AÇIKLAMA ŞÖYLE;

Yılmaz Elektrik, 1992 yılından itibaren elektrik dağıtım sektöründeki; hem TEDAŞ döneminde hem de özelleştirilme sonrasında yeni elektrik şebekelerinin yapılması ve mevcutların yenilenmesi çalışmalarını başarılı ve eksiksiz olarak sürdürmektedir. Yurt dışında da aynı iş kolunda faaliyet gösteren firmamız, ülkemize döviz kazandırıcı bir rol üstlenmiştir. Özellikle özelleştirme sonrası yapılan çalışmalarda, çalışma sezonunun en yoğun zamanlarında aylık 4.000 kişi istihdam edilmiş, yıllık ortalaması 2.500 kişinin altına düşmemiş bir yapıya sahiptir

TAAHHÜTLERİNİ EKSİKSİZ YERİNE GETİRDİ

2021 yılı itibarı ile ülkemizde ve dünyada etkisini artırarak devam eden Covid 19 salgını ve bağlı nedenleri ile döviz ve emtia fiyatlarında öngörülemeyen olağan dışı yükselişler meydana gelmiştir. Elektrik dağıtım şirketleri ile yapılan görüşmelerde fiyat farkına ilişkin taleplerimiz uygun görülmemiş olmasına rağmen, Yılmaz Elektrik üzerine düşen taahhütlerini eksiksiz olarak yerine getirmiş ve bir yaptırım uygulanmaması adına asla çalışma sahalarından çekilmemiştir.

KONKORDATO MÜEESSESİNE BAŞVURULDU

Sektörde yaşanan bunca sorunun yanında, bir de sahadaki emeklerimizin karşılığı olan hak edişlerimizin ödenmemesi üzerine nakit akışımızda sorunlar yaşanmıştır. SAKARYA ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.’nin başlattığı ve sonrasında da bazı elektrik dağıtım şirketlerinin takip ettiği haksız ve hukuka aykırı olarak teminat mektuplarının nakde çevrilmesi neticesinde; şirketimiz tarafından, işletmenin bütünlüğünün bozulmaması, sürdürülebilirliğinin zedelenmemesi kaydıyla tüm çalışanlarımız ve iş ortaklarımızın haklarının korunması, alacaklıların alacaklarına tam ve eksiksiz olarak kavuşmalarını temin etmek amacıyla konkordato müessesesine başvurulmuştur.

SEDAŞ'IN BAŞLATTIĞI HUKUKSUZ İŞLEM

SAKARYA ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.’nin başlatmış olduğu bu hukuksuz işlem sonucunda; tüm çalışanlarımız, alt yüklenicilerimiz, iş ortaklarımız ve tedarikçilerimiz ile birlikte faaliyetlerini sürdürdüğümüz bölgelerde işlerin aksaması nedeniyle de vatandaşlarımız ve çalışanlarımız bu mağduriyetleri en yoğun olarak hisseden taraf olmuştur.

ÇIKAN HABERLER

Bu süreç içerisinde, sosyal medya platformları ile yazılı ve görsel basında yer alan ‘’Şirket yetkililerine ulaşılamıyor.’’ , ‘’Yılmaz Elektrik battı.’’, ‘’Şirket sahipleri yurt dışına kaçtı.’’, ‘’ Yılmaz Elektrik vurgun yaptı.‘’ gibi haberler asılsız ve gerçek dışı olup; kamuoyunu yanlış bilgilendirir nitelikte haberlerdir. Mevcut hal içerisinde tüm yetkililerimiz işlerinin başındadır ve ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilebilmesi için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir.

KANUNİ BİR HAK

Konkordato ilanı, kanunen tanınmış bir hak olup; Yılmaz Elektrik’in iflas ettiği ya da battığı anlamına gelmemektedir. Borçlarımızı yeniden yapılandırarak, şirketimizin tecrübesi, iş gücü kalitesi ve kapasitesiyle eskisinden daha güçlü bir şekilde bu süreçten çıkacağımızı; çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tedarikçilerimizin mağduriyetlerini büyütmeden, sıkıntılarına çözüm bulacağımızı kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

17 Şub 2022 - 08:55 Sakarya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Oxijen TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Oxijen TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Oxijen TV değil haberi geçen ajanstır.