FINDIK TARIMINDA İKİ YENİ ZARARLI KAPIMIZDA.

Karadeniz bölgemizin en büyük tarımsal üretimi olan fındık üretimimiz de mücadele etmemiz gereken zararlı sayısı artıyor malesef.

Hali hazırda :
Dalkıran - Daldelen verimdeki dallara ,
Mayıs böceği gelişen yeni köklere,
Fındık teke böceği yeni sürgünlere ,
Filiz güvesi tüm sürgünlere ,
Kozalak akarları çotanaklara ,
Fındık kurdu fındığa ,
Amerikan beyaz kelebeği tüm yeşil aksama zarar vermektedir.

Bu zararlıların hiç biri önemsiz sayılacak, dikkate alınmayacak durumda değildir.
Her birinin popülasyon yoğunluğunun tespiti ile mücadele talimatları çerçevesinde kültürel ve kimyasal mücadelesine başlanılmalıdır.

Mevcut zararlıların dışında sürekli yayılan ve dağılımı hakkında uyarılar gelen iki zararlı daha bulunmakta olup , bu zararlılar Kahverengi kokarca ve Uzun antenli teke böceği bölgemiz için yaklaşan yeni tehlikeler olarak görülmektedir.

Ulusal ve bölgesel haberlere baktığımızda biri Sakarya tarafından diğeri Zonguldak tarafından Akçakoca ilçemizi çevrelediler malesef.

Uzun antenli teke böceği Karadeniz bölgemizde yayılmaya ve zarar vermeye başlamıştır.

Japonya bölgesinden saksılı bitkiler ile taşındığı düşünülen zararlı ilk olarak 2014 yılında İstanbul'da görülmüş , sonrasında sıra ile 2017 yılında Bartın , 2018 yılında Trabzon ve 2020 yılında Sakarya illerimizde görülmüştür.

Özellikle Akçaağaç, Kızılağaç, Huş , Gürgen , Kayın gibi orman ağaçlarını ana konukcul olarak kullanan zararlı ; orman alanları geniş olan Karadeniz bölgemizde kolayca yayılmakta ve fındık ocaklarına rahatça zarar verebilmektedir.

Bugüne kadar Uzun antenli teke böceği ile mücadele kapsamında sadece Trabzon ilimizin Maçka ilçesinde 4 bin hektar fındık bahçesi sökümü yapılmıştır.

Zararlı takip çalışmalarında Nisan Mayıs aylarında larva ve pupaları , Haziran ile Ağustos ayları arasında erginleri ve genç larvaları takip edilmektedir.

Uzun antenli teke böceği tek bir tane bile görülürse tedbirlerin alınması için Tarım ilçe müdürlüğüne haber verilmesi gerekmektedir.

Yaklaşan diğer zararlımız olan Kahverengi kokarca da aynı şekilde önemli bir risk durumundadır.

Ülkemizde ilk defa Gürcistan sınırında olan Hopa ve Kemalpaşa ilçelerimizde 2017 yılında görülen Kahverengi Kokarca hızla Doğu Karadeniz bölgemize yayılmıştır.

FINDIK TARIMINDA İKİ YENİ ZARARLI KAPIMIZDA.

Yayılma ve çoğalma hızlarının yüksek olması , popülasyon artışına bağlı olarak zarar oranının da fazla olması nedeni ile kahverengi kokarca ile mücadele çok ama çok önemlidir.

30 bin da alanda fındık üretimi olan Gürcistan'da geçen yıl kahverengi kokarcanın verdiği ekonomik zarar 60 milyon dolar olmuştur.

Yayılışı bitkisel materyallerle, ulaşım araçlarıyla, erginlerin uçuşuyla ve zararlının bulunduğu ülkelerle yapılan ticari faaliyetlerle gerçekleşmektedir.

Bakanlığımızca Kahverengi kokarca ile bulaşık olan alanların belirlenmesi amacıyla 2018 yılından itibaren sürvey çalışmaları yürütülmekte olup kamuoyu farkındalığının ve bilincinin artırılması amacıyla, zararlının tanınması, zarar şekli ve mücadele yöntemleri hakkında afiş ve lifletler hazırlanmıştır. 

Bir dişi kokarcanın bir yaprağın üzerine tek seferde paket halinde 28 yumurta bırakabildiği ve bir sezonda 400 e kadar yumurtlama yapabildiği için popülasyonu hızla artıyor. Düşünsenize bir sene sonraya 8.000 kata kadar coğalabiliyor.

FINDIK TARIMINDA İKİ YENİ ZARARLI KAPIMIZDA.

Geçen sene özellikle Samsun ve Bartın bölgelerinde çok yoğun bir popülasyon artışı oldu ve hızla yayılıyor malesef.

Üstelik Kahverengi kokarca günde yaklaşık 30 kilometre uçarak çok hızlı yer değiştirebiliyor. 

Bu üretim yılında fındık bahçelerimizde bakım faaliyetlerinde çalışırken , mevcutta var olan zararlılar ile mücadele ederken kahverengi kokarca ve uzun antenli teke böceği içinde gözlem yapmalı, bu iki zararlı dan birini gördüğümüzde haber vermek ve ne yapılacağı hakkında bilgi almak için vakit kaybetmeden Tarım il ve ilçe müdürlüklerine uğramalıyız.

Unutmayalım ve aklımızdan çıkarmayalım fındık bizim vazgeçilemez üretimimiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cenk Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Oxijen TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Oxijen TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Oxijen TV değil haberi geçen ajanstır.