Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Bankada parası olanlara '30 Eylül' uyarısı

Bankada parası olanlara '30 Eylül' uyarısı
6.09.2021 - 23:57
Haber Merkezi
0

Yeniçağ gazetesi ekonomi yazarı Remzi Özdemir, “Bankaların 30 Eylül cinliği” başlıklı makalede 3’üncü çeyrek bilançolarının bağlanacağı son gün olan 30 Eylül’de mudilerin nasıl dolandırıldığını örnek vererek anlattı.

“Bankalar yüzbinlerce müşterisinin cebine elini atacak!” uyarısında bulunan Özdemir, “Yine o bankaların yöneticileri 30 Eylül akşamı patronlarını kandıracak.” dedi.

'HESAPTA NE KADAR VADESİZ KALIRSA O KADAR KÂR''

Özdemir’in makalesinde ilgili kısım şöyle:

“30 Eylül’de ne olacak? Bankalar yüzbinlerce müşterisinin cebine elini atacak! Yine o bankaların yöneticileri 30 Eylül akşamı patronlarını kandıracak! O gün bankaların 6 aylık bilançolarının bağlanması için son gün. O gün hesaplarda ne kadar çok vadesiz kalırsa bilançoya havadan kâr girecek. Bedava para görünecek. Maliyetsiz!”

“Bu işlemden elbette patron memnun olacak. Gösterge faizinin yüzde 19 olduğu bir ülkede bedava para bulmuş.” ifadelerinin kullanıldığı makalede şu tespitler yer aldı: “CEO (genel müdür) memnun! Bu büyük kandırmaca sonunda hem başarılı görünecek hem de milyonlarca lira prim alacak.”

Makalede bankalarını 30 Eylül hilesinin ayrıntılarına yer verildi: “Bu operasyonun ismi vadesiz! Şu an Türkiye’de yaklaşık 4 banka, müşterilerinin tüm mevduat vade tarihini 30 Eylül’e denk gelecek şekilde bağlıyor. Mesela müşteri parasını 32 günlük yatıracak. Bankacı kendine verilen talimat gereği hemen şu teklifi yapıyor. ‘Eğer 35 gün olursa oran daha iyi’. Tabii ki o tarih 30 Eylül. 30 Eylül Perşembe günü vatandaşa yeni bir teklif yapılacak. ‘Pazartesi oranlarımız çok yüksek olacak. Ya da pazartesi size daha iyi oran vereceğim’ deyip kandırılacak. Gerçekten de 18 verecek ise 18,25 verecektir. Tabii ki vatandaş 0,25 fazla oranın kendine bir şey kazandırmadığını bilmiyor. Çünkü parasının 4 gün boşta kalması ona daha çok kaybettirecek.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.oxijen.tv) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.